Sentencje o miłości

Amor vincit omnia

Czyli miłość zwycięża wszystko, zdaniem Wergiliusza. Przez wieki miłość była jedną z największych inspiracji wielu artystów niezależnie od fachu. Malarze, muzycy czy pisarze, każdy przelewał swoje uczucia na sztukę czyniąc w ten sposób największe znane ludzkości dzieła. Czymże by była muzyka gdyby nie np. ballady Scorpions’ów czy klasyk „Fur Elise” Bethovena? Nie wyobrażam sobie również naszego świata bez sentencji o miłości. Żadne wesele nie mogłoby obyć się bez nich, często traktujemy je również jako pomocne rady w codziennym życiu. Niezależnie od tego na jakim etapie życia jesteśmy, czy to w stałym i długim związku, czy jesteśmy świeżo zakochani, czy może nie znaleźliśmy jeszcze drugiej połówki, warto pamiętać kilka sentencji o miłości i nieść je ze sobą przez życie. O to kilka z nich:

    • ,,To źle, że miłość, choć ślepa i głucha,
      Idzie, gdzie zechce i czego chce słucha.” – słowa te zostały spisane ponad czterysta lat temu, przez jednego z najsławniejszych artystów, a nigdy nie straciły na swojej trafności. Czytając tą sentencje o miłości z „Romeo i Julii”, wszyscy rozumiemy czemu Szekspir nie musi się obawiać miejsca na podium jako wybitny pisarz.
    • „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje.” – często używana sentencja na ślubach i weselach. Miłość znalazła swe miejsce również w biblii i definitywnie pomimo upływu lat, cytat niesie ze sobą ogromną wartość.
    • „Ci którzy są wierni, znają tylko rozkoszne miłości, jedynie niewierni, znają jego tragedie” – jeden z moich osobistych faworytów. Oscar Wilde, ( żyjący w latach 1854- 1900) zawarł w niepowtarzalnym ” Portrecie Doriana Graya” całkowicie inne spojrzenie na miłość. Przede wszystkim mamy tu mocny akcent na miłość homoseksualną, która w tamtych czasach była całkowicie nie akceptowana przez społeczeństwo. Treść książki skupia się na trudach i skomplikowanej naturze miłości.